Чи амортизувати в податковому обліку безоплатно отримані основні засоби

У податковому обліку не передбачили обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, безоплатно отримані платником. Тому такі основні засоби, які призначені для використання в господарській діяльності платника, підлягають амортизації згідно з пунктом 138.3 Податкового кодексу України

нарахування амортизації на основні засоби

Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об’єкта оподаткування наведений у пункті 138.3 Податкового кодексу України; далі — ПК.

Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктами 14.1.138, 138.3.2 — 138.3.4 ПК. При такому розрахунку застосовують методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО.

Для розрахунку амортизації відповідно до положень пункту 138.2 ПК визначайте вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухобліку.

Амортизацію не нараховуйте за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв’язку з їх консервацією.

Не підлягають амортизації та проводять за рахунок відповідних джерел:

  • вартість гудвілу;
  • витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів;
  • витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.

Терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника.

Об’єктом амортизації є вартість, яку амортизують. Окрім вартості земельних ділянок, природних ресурсів і капітальних інвестицій (п. 22 НП(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 27.04.2000 № 92).

Під амортизацією розуміють систематичний розподіл вартості, яку амортизують, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Нормами НП(С)БО 7 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну України від 30.09.2003 № 561, визначили відображення вартості безоплатно отриманих основних засобів та нарахування амортизації на них.

За інформацією ДПС у Запорізькій області

Вебінар для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Відчуження майна в умовах воєнного стану: документи, процедура, облік

В огляді мова піде про відчуження майна, що може здійснюватися впродовж дії правового режиму воєнного стану. Розглянемо, які документи при цьому оформляються, як обліковувати таку процедуру. Також мова піде про останні зміни в законодавстві, які дозволяють вилучати майно, яке перебуває поблизу зон бойових дій або окупованих територій
15872

Класифікація основних засобів

Класифікація основних засобів впливає не тільки на вибір потрібних бухгалтерських рахунків, але й подальший облік (амортизацію, документи, звітність). Як це правильно зробити у бухгалтерському та податковому обліку, – допоможе розібратися консультація
38985

20-ОПП: зразок заповнення форми

Існує спеціальне обов’язкове повідомлення про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
293260

Необоротні активи підприємства

Необоротні активи є у кожного підприємства. Що це? Якими вони бувають і чому так називаються? Їх приклади, особливості бухобліку та відображення у фінзвітності. Про усе це у консультації
65851

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді