Міжнародне оподаткування: до яких податкових конвенцій внесли зміни

⚡️Подвійне оподаткування в Україні

Впродовж 2019-2021 років Урядом завершені процеси ратифікації та набрали чинності Протоколи з деякими країнами, які змінюють ставки та умови міжнародного оподаткування.

Найбільші зміни відбулися в частині оподаткування процентів, дивідендів та роялті.

ВРУ ухвалила низку законів про ратифікацію Протоколів щодо внесення змін до чинних податкових конвенцій.

міжнародне оподаткування

Протокол до конвенції з Кіпром передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:

Дивіденди: ставка 5% — якщо фактичним власником дивідендів є компанія яка володіє безпосередньо 20% капіталу компанії, що сплачує дивіденди, та інвестувала в придбання акцій чи інших прав такої компанії-платника в еквіваленті не менше 100 000 євро; в інших випадках ставку знижено — з 15% до 10%;

Проценти: ставку підвищено з 2% до 5%.

Протокол до Конвенції з Великою Британією передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:

Дивіденди: ставка 5% — якщо бенефіціарним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо або опосередковано володіє принаймні 20% капіталу компанії, яка сплачує дивіденди; для усіх інших випадків ставку підвищено — з 10% до 15%.

Проценти: ставку підвищено з 0% до 5%.

Роялті: ставку підвищено з 0% до 5%.

Протокол до Конвенції з Швейцарією передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:

Дивіденди 5 % за умови володіння принаймні 10 % капіталу компанії, яка сплачує дивіденди (раніше було 20%), 15% в інших випадках не більше 5% від загальної суми процентів (раніше не більше 10%).

Роялті не більше 5 % від загальної суми роялті (раніше не більше 10%).

Протокол з Королівством Нідерландів передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:

Дивіденди — 5%, якщо фактичним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо володіє щонайменше 20% капіталу компанії, що сплачує дивіденди (виключено положення щодо оподаткування дивідендів за ставкою 0 %), та 15 % - в усіх інших випадках.

Проценти — збільшення розміру ставки оподаткування з 2% до 5%.

Роялті — збільшення розміру ставки оподаткування з 0% до 5%.

Протокол з Републікою Австрія передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:

Дивіденди, у разі якщо фактичний власник дивідендів є резидентом іншої держави, податок, що справляється в державі, яка виплачує дивіденди, не має перевищувати 5% від загальної суми дивідендів за умови, якщо фактичним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо володіє щонайменше 10% капіталу компанії, яка виплачує дивіденди.

В усіх інших випадках податок не має перевищувати 15% від загальної суми дивідендів, раніше Конвенція обмежувала ставку оподаткування 10%.

Щодо процентів, якщо фактичний власник процентів є резидентом іншої держави, проценти можуть оподатковуватись у державі, в якій вони виникають. При цьому ставка податку, що застосовується, не має перевищувати 5% від загальної суми процентів.

Раніше в Конвенції ставка 5% застосовувалась «в усіх інших випадках». Водночас в окремих випадках застосовувалась ставка 2%.

Щодо роялті, якщо фактичний власник роялті є резидентом іншої держави, то податок, що сплачується в країні, в якій нараховується роялті, не має перевищувати:

  • 10% — у разі виплати роялті, за користування або за надання права користування будь-яким авторським правом на літературні твори або твори мистецтва, включно з кінематографічними фільмами, фільмами або плівками для радіомовлення чи телебачення;
  • 5% — у разі виплати роялті, за надання права користування будь-яким авторським правом на наукову працю, патент, торгову марку, дизайн або модель, план, таємну формулу або процес, або за інформацію, що стосується промислового, комерційного або наукового досвіду.

Раніше Конвенція передбачала оподаткування обох видів роялті за ставкою, що не перевищувала 5%.

Також, поступово країни приєднуються до Багатосторонньої конвенції MLI та дедалі більше угод про уникнення подвійного оподаткування, підписаних Україною, зазнають модифікацій, передбачених MLI. Одне з найсуттєвіших нововведень — тест на основну мету операції.

За інформацією Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП

Вебінар для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Семінари для бухгалтерів у 2024 році

Бухгалтерські семінари та вебінари ― це можливість для бухгалтера швидко опанувати новації законодавства, дізнатися рішення для специфічних робочих ситуації, а також обмінятися досвідом в бухгалтерській спільноті. Які семінари для бухгалтерів невдовзі відбудуться ― в огляді
16748

Електронний документообіг замість паперового

Електронні накладні, електронні договори, електронні акти – все це можна поєднати електронною системою документообігу з використанням електронного підпису. Розбираємо, яких правил електронного документообігу слід дотримуватися
30961

Строковий трудовий договір: оплата праці

Трудовий договір може бути як безстроковим, так і укладеним на певний строк. Наприклад, коли працевлаштовують тимчасових і сезонних працівників, або беруть працівника на «декретне» місце. Які особливості оплати праці таких працівників, на що слід звернути увагу бухгалтеру – у консультації
11468

Відчуження майна в умовах воєнного стану: документи, процедура, облік

В огляді мова піде про відчуження майна, що може здійснюватися впродовж дії правового режиму воєнного стану. Розглянемо, які документи при цьому оформляються, як обліковувати таку процедуру. Також мова піде про останні зміни в законодавстві, які дозволяють вилучати майно, яке перебуває поблизу зон бойових дій або окупованих територій
15860

Договір позики: зразок

Договір позики містить істотні умови: ви отримуєте гроші або речі у борг зі зобов’язанням погасити суму, або повернути річ у визначений термін. Скачайте ЗРАЗОК ДОГОВОРУ ПОЗИКИ, щоб забути про помилки. У статті також дізнаєтесь, як правильно оформити договір позики, які податкові і юридичні аспекти, що з оподаткуванням та обліком
36542

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді